Organizator:

Rekordowy rok dla branży caravaningowej

Podziel się

Dobre prognozy dla rynku kamperów w Polsce, zapowiadające rekordowy rok 2020 potwierdziły się. Z danych CEPiK wynika, że w naszym kraju w 2020 zarejestrowano rekordową liczbę kamperów, zarówno tych nowych jak i tych importowanych.

Podwojenie rynku w dwa lata!

W 2018 roku w Polsce zarejestrowano 518 nowych samochodów kempingowych, rok później było to już 724 a w 2020 licznik zamknął się na liczbie 1040. To oznacza podwojenie sprzedaży w ciągu 2 sezonów. Chyba najlepszy dowód na to, jak dynamicznie rozwija się caravaning w naszym kraju.

Warto dodać, że liczba 1040 dotyczy nowych kaperów zarejestrowanych w Polsce w roku 2020, biorąc pod uwagę fakt, że nie wszyscy użytkownicy rejestrują swoje kampery nad Wisłą (głównie w związku z kwestiami podatkowymi), można przyjąć, że wzrost jest jeszcze większy.

Wciąż daleko nam do czołówki lub nawet do peletonu krajów europejskich (w Niemczech w 2020 zarejestrowano ponad 63 tysiące kamperów, we Francji 21 tysięcy a w Wielkiej Brytanii 9,5 tysiąca), ale dogoniliśmy w tym względzie np. Danię (980) a na celowniku mamy już kraje takie jak Finlandia (1700), Holandia czy Austria (po około 2200).

Dane z CEPiK na podstawie artykułu portalu: Motorhome.pl – LINK (do szczegółowego omówienia danych)

 

 

Najpopularniejsze marki

Jeśli chodzi o popularność marek wybieranych przez kamperowców, to kolejny rok z rzędu liderem jest Volkswagen ze swoimi California i Grand California. Podium uzupełniają marki: Roller Team i Benimar, który zaliczył w Polsce chyba najlepszy rok w historii. Dalsze miejsca to Dethleffs i Chausson.

Przypominamy, że dane dotyczą kamperów, bo jeśli by brać pod uwagę również przyczepy, to nie zabrakłoby innych marek, które się w nich specjalizują.

Nie tylko nowe

Wzrost rejestracji nowych kamperów, to nie jedyne oblicze boomu na caravaning w Polsce. Wzrosty zanotowano również pod względem ilości pojazdów, którym zmieniono przeznaczenie z aut ciężarowych na kempingowe – 245 sztuk, (238 w 2019), co pokazuje również wzrost zainteresowania przerabianiem czy samodzielnym konstruowaniem kamperów. Widoczny wzrost odnotowano też w imporcie kamperów używanych, których sprowadziliśmy w 2020 aż 1694 o 330 sztuk więcej niż w roku ubiegłym. Co ciekawe, wiele z tych samochodów to stosunkowo nowe modele (do 5 lat).

 

Prognoza na 2021

To, że rok 2020 będzie rekordowy, było wiadomo już po publikacji przez SAMAR danych w lipcu. Podobnie w rozmowach z dystrybutorami i producentami zyskiwaliśmy tego potwierdzenie, ale wielu z nich zwracało nam też uwagę na to, że często zakup kampera i jego konfiguracja wiąże się z dokonaniem zamówienia w fabryce, a te pracowały na pełnych obrotach (i nadal pracują) i wiele zamówień składanych w 2020 roku, będzie realizowanych w 2021. Dlatego prognoza na ten rok jest dla caravaningu równie optymistyczna, bo już sama realizacja zamówień z roku ubiegłego będzie stanowić pokaźną liczbę rejestracji w tym roku.

Branży caravaningowej sprzyja wiele okoliczności, również realia epidemii, które przekonały wielu Polaków do idei podróżowania na własnych zasadach we własnym domu na kołach. Dlatego z niecierpliwością czekamy na to, co przyniesie rok 2021 oraz na nasze wrześniowe targi Caravans Salon Poland, na których będziemy mogli pokazać jeszcze więcej nowości niż na edycji 2020.

SPRAWDŹ PREMIERY ZAPREZENTOWANE NA CARAVANS SALON 2020