KUP BILET NA NAJWIĘKSZE TARGI CARAVANINGOWE W POLSCE !!! 🚐🚚 DOSTĘPNE NA TOBILET.PL 🚐🚚  

Organizator:

Van Paweł na Caravans Salon Poland 2023

Podziel się

Maja i Michał, którzy tworzą ekipę Van Paweł, to obecne jedna z najbardziej aktywnych i rozpoznawalnych vanlife’owych par na polskim Instagramie. Ich charakterystyczny Fiat Ducato o imieniu Van Paweł wyróżnia pastelowe wnętrze z elementami lastryko. Maja i Michał nie tylko pokazują na Instagramie swoją podróż po Hiszpani, Maroko czy Włoszech, ale również tworzą mnóstwo materiałów edukacyjnych i „odczarowujących” Vanlife. Podczas Caravans Salon Poland w Poznaniu spotkacie ich w Pawilonie 4 w Strefie Vanlife oraz na naszej Scenie, gdzie opowiedzą o tym: jak można finansować Vanlife.

Strefa Vanlife Bilety O targach

Dlaczego vanlife? Czyli droga do Vana Pawła

Maja i Michał dziś znani z Instagrama jako Van Paweł, mają po 26 lat. Od momentu poznania 8 lat temu podróże były ważnym elementem ich wspólnego życia. Jednak zazwyczaj byli w odwiedzanych miejscach bardzo krótko co nie do końca im pasowało.

Dziś wspominają:

„Chcieliśmy więcej i dłużej. Ku decyzji o spróbowaniu vanlife pchnęło nas to, że nie chcieliśmy czekać aż zaczniemy podróżować do mitycznej emerytury czy starości. Postanowiliśmy działać tutaj i teraz. Młodsi nie będziemy, kredytów i dzieci brak, a poduszka finansowa uzbierana.”

Podeszli do tematu bardzo rzeczowo i odpowiedzialnie, otworzyli excela, stworzyli wstępny kosztorys (który różnił się od faktycznego stanu tylko 3 tysiącami!) , sporządzili zestawienie zysków i strat, szans oraz zagrożeń.

Dziś doradzają początkującym, że przed decyzją o kupnie busa wypożyczyć sobie vana na kilka dni, który jest zrobiony na wybranym przez Ciebie modelu samochodu, by go wypróbować i sprawdzić rozkład mebli.

Dla Majki i Michała kluczową sprawą była też poduszka finansowa, którą zgromadzili na wiele miesięcy podróży. Bez niej nie zdecydowaliby się tak szybko na budowę campervana.

Jak wyglądała budowa?

Na swój nowy dom wybrali Fiata Ducato L3H2 z 2013, którego nazwali Van Pawłem.

„Zbudowaliśmy vana wstając prosto z biurka. Nie potrafiliśmy jeszcze majsterkować czy wycinać coś wyrzynarką. Jeśli chcesz zbudować sobie dom na kółkach to wiedz, że najprawdopodobniej Ty też możesz to zrobić. Potrwa to trochę dłużej, bo wszystkiego trzeba się nauczyć, ale dasz radę. My uczyliśmy się z YouTube od innych twórców. Warto też pytać w lokalnych sklepach, warsztatach - zazwyczaj ludzie chcą pomóc i podpowiadają bardzo dobre rozwiązania” - wspominają

Van zbudowany i co dalej? Ku słońcu i przygodzie!

W pierwszą podróż wyjechali w kwietniu 2022 na Lazurowe Wybrzeże, aby przez 3 miesiące wykończyć vana u swoich znajomych. Wtedy też zwiedzili Włochy, odwiedzili też Austrię oraz Niemcy. Jednym z ich ulubionych wyjazdów był ten do krajów bałtyckich. Jak przyznają, zakochali się w spokoju i zieleni Estonii, bardzo ciekawej historii Łotwy oraz wybrzeżu Litwy.

Ostatnią zimę spędzili głównie w Hiszpanii i Maroku.

Ten okres podsumowują tak: „Te 3 miesiące w Afryce zdecydowanie przygotowały nas na każdą sytuację w vanlifie. Nasz Van Paweł dojechał na pustynię, aż do granicy z Algierią. Po Maroku przejechaliśmy 5000 km. Widzieliśmy jego dobre, piękne i gorsze strony. Wodospady, pustynia, drzewa arganowe, gaje korkowe, plaże nad oceanem oraz Morzem Śródziemnym, a nawet lasy z małpami! To kraj, który jest zdecydowanie wart odwiedzenia!”

 

Po 3 miesiącach wrócili do Europy by uzupełnić swoje portfele, a już niedługo zawitają prawie po roku nieobecności do Polski z czego się bardzo cieszą!

 

Jak finansować vanlife? Opowiedzą o tym na targach

Podkreślają, że ważnym elementem było przepracowanie całego okresu studiów. Później zarówno Maja jak i Michał byli zatrudnieni na etat. Ważną rolę miał też ich styl życia, który opisują tak:

„Nasze oszczędności zawsze wydawaliśmy na zwiedzanie świata. Nigdy nie prowadziliśmy wystawnego stylu życia, ubrania kupujemy z drugiej ręki, nie mamy nałogów, często gotujemy w domu, w vanie, choć knajpki kochamy i lubimy dobrze zjeść. Stąd w stosunkowo młodym wieku mogliśmy sobie pozwolić na zakup busa i własnoręczne przerobienie go. Nie żałujemy żadnej złotówki wydanej na naszą pasję. Pieniądze najlepiej wydaje się na swoje zajawki i rozwijanie się”

A więcej o finansowaniu Vanlife’u dowiecie się podczas ich prelekcji na targach Caravans Salon Poland! W czasie całych targów spotkacie ich oczywiście w Pawilonie 4 a Strefie Vanlife!

Warto odwiedzić ich na Instagramie: https://www.instagram.com/van_pawel/

 

>>>>>BILETY DO NABYCIA ONLINE: TUTAJ<<<<<